Uzeniny a pečivo

Uzeniny a pečivo

Článek č.4 z knihy „Současné potraviny – skrytá genocida českého národa“.

Dnes se podíváme na kvalitu uzenin a pečiva

Uzeniny

U uzenin je pokles kvality velmi znatelný. V současné době si můžeme být jisti, že převážná většina uzenin, a je jedno, jestli je to šunka nebo Gothajský salám, by měla skončit na skládce toxického odpadu.

Uvedu to na příkladu dříve populárního Gothajského salámu:

Závazná receptura před 20 lety. Tato receptura byla stanovena vyhláškou a jiná se nesměla použít.

  • 29 kg hovězí zadní maso
  • 29 kg libové vepřové maso
  • 5,5 kg tučné vepřové maso bez kůže
  • 35 kg sádlo na špíček
  • 6 l pitná voda
  • koření
  • sůl

Vidíte, že receptura neobsahovala žádná „éčka“, ať už se jedná o stabilizátory, ochucovadla či barviva.

Nyní si můžete koupit Gothajský salám i s takovouto recepturou:

26% vepřové maso, voda, vepř sádlo, vepř. kůže, 14% hovězí maso,  bramborový škrob, sójová bílkovina, dusitanová solící látka, jedlá sůl, konzervační prostředek E250, emulgátor E471, E472c, stabilizátor E450 a E451, sacharid, regulátor kyselosti E575, antioxidant E300 a E301, extrakty koření, zahušťovadlo E412, přírodní koření, nosič E459, protispékavá látka E551, barvivo, sušená zelenina, modifikovaný kukuřičný škrob E1422, konzervant E260.

Pojďme se podívat pod drobnohledem na „éčka“, která tato receptura obsahuje.

Jako hodnocení použijeme metodologii pana Víta Syrového z jeho knihy „Tajemství výrobců potravin“.  Pan Syrový známkuje jednotlivá „éčka“ podle jejich škodlivosti od jedné do pěti.

Známka 1 - příznivě působící látky

Známka 2 - volno“ - jde o látky působící převážně příznivě, či o sloučeniny, u nichž nebyly při umírněném užívání zjištěny vedlejší účinky

Známka 3 - „opatrně“ - takto jsou označeny látky méně vhodné, přesto však pro zdravé jedince v omezené míře ještě přijatelné

Známka 4 - „stop“ - takto jsou označeny látky působící zjevně nepříznivě. Můžete-li se jim proto vyhnout, rozhodně to udělejte!

Známka 5 - upozorňuje na „nejvyšší nebezpečí“ – komu je život milý, ten ať se snaží těmto látkám vyhýbat, neboť mohou vykazovat až výrazně škodlivý zdravotní dopad

 

Zde jsou seřazena „éčka“ z výše uvedené receptury Gothajského salámu podle jejich nebezpečnosti:

Známka 1 - E300

Známka 2 - E301, E551, E260

Známka 3 - E1422, E575, E471,472c

Známka 4 - E412, E459, E450,451

Známka 5 - E250

Vidíme, že tato receptura osahuje 4 „éčka“ známky 4,  a jedno „éčko“ známky 5.  Každá z těchto látek samostatně působí nepříznivě. Co se stane, pokud z nich uděláme chemický koktejl, si můžeme jen domýšlet. Jinými slovy, konzumace Gothajského salámu s takovou recepturou, se rovná páchání rituální sebevraždy.  Bohužel, pokud si kupujete krájený salám, tak nikdy nevíte, co za chemický koktejl se v něm skrývá.

Pečivo

Člověk by si řekl, že aspoň pečivo bude relativně bezpečné.  Opak je pravdou.

Uvedu to na případu z mé praxe personálního manažera, kdy jsem pracoval pro jeden nadnárodní obchodní řetězec.

Řešil jsem případ nemoci z povolání jedné z pekařek. Měla náběh na astma, alergie a další problémy. Tyto potíže ji vznikly, až když začala pracovat v pekárně. Přijela hygiena a dala na rozbor látky, které se (tak jako v jiných částech potravinářského průmyslu) schovávají pod pojmem „nové potravinářské technologie“. Jedná se o různé stabilizátory, emulgátory a dalších aditiva. Většinou se jedná o těžké alergeny.

Pracovnice měla štěstí v neštěstí. Tím, že se dostala do styku s těmito látkami v jejich koncentrované podobě, byla jí uznána nemoc z povolání. To znamená, že bude pobírat finanční kompenzaci.

Kdo ale bude platit nám, pokud si konzumací těchto potravin zničíme zdraví?

Pojďme se podívat na některé základní druhy rozpekového pečiva. Jedná se o pečivo, které se do obchodů dodává v mraženém stavu a až v samotném obchodě se v pecích dopéká.

A co je důležité, jeho složení nikde nezjistíte!

Kromě rohlíků, u kterých se také zastavíme,  se jedná o většinu pečiva prodávaného v nadnárodních řetězcích – od Tesca až po Lidl.

V tabulce vidíme „éčka“, která daný výrobek obsahuje a známku těchto „éček“, která nám říká, jak moc nebezpečná tato „éčka“ jsou.

Každý výrobek obsahuje alespoň jedno „éčko“ známky 3. Tedy „éčko“ méně vhodné, pro zdravé jedince přijatelné v omezené míře.

Makový závin

má v sobě 5 různých „éček“ známky 3. Každé z těchto „éček“ je látka méně vhodná. Ovšem co z těchto látek vznikne, když se smíchají a vznikne z nich chemický koktejl a jaký má tento koktejl účinky, to si můžeme odvodit jen ze zdravotního stavu populace.

Máslová vánočka „premium“

obsahuje dokonce dvě éčka známky 4, tedy obsahuje látky, které působí zjevně nepříznivě. Látky, kterým bychom se měli rozhodně vyhnout.

Rohlíky

Dnešní rohlík je téměř kompletní chemická laboratoř, obsahuje totiž navíc regulátory kyselosti, kypřicí látky, emulgátory, enzymy... celkem více než třicet látek. *6 

Do roku 1989 si vystačily s olejem, solí, moukou a vodou.

 

Knihu si můžete koupit zde: http://detoxikace.tv

Sledovat na facebooku můžete zde: https://www.facebook.com/detoxikacetv

 

 

 

Vloženo 27.09.2016

Komentáře (0)

Vložit komentář

Kontrolní otázka: 3 + 9 =