Maso

Maso

Článek č.5 z knihy „Současné potraviny – skrytá genocida českého národa“.

Dnes se podíváme na kvalitu masa

Maso

Plošné užívání antibiotik

U masa je největším problémem plošné používání antibiotik. Zhruba 50% všech antibiotik je používáno v zemědělství a  ukazuje se, že jednou ze základních příčin  rezistence vůči antibiotikům je právě průmyslové zemědělství. Tak, jak roste tlak na výnos a ceny, roste i spotřeba antibiotik.

Většina prasat, drůbeže a mléčného skotu dostává antibiotika preventivně, bez ohledu na to, zda jsou zdravá či nemocná. Některá z evropských prasat vlastně stráví v průměru 20 % svého života pod antibiotiky. Nadměrné užívání antibiotik v konvenčních velkochovech zvyšuje pravděpodobnost vzniku světa bez efektivních antibiotik pro léčbu lidí.

Není proto divu, že nová zpráva – Case Study of a Health Crisis – zjistila alarmující zvýšení nových forem rezistentních bakterií přenosných na člověka na farmách. Jedná se o  MRSA (rezistentní zlatý stafylokok) a E. coli. *5

Tyto  superbakterie jsou odolné proti antibiotikům. Velmi rychle se blíží doba, kdy lidé začnou opět umírat na běžná onemocnění a i běžné operace se stanou smrtelně nebezpečné.

Nadužívání antibiotik má také přímé zdravotní důsledky. Může např. poškodit trávící systém.

Podle  ředitele slovenské Státní veterinární a potravinové správy Jozefa Bíreše  mnoho odborníků také upozorňuje, že dřívější dospívání mládeže a různé hormonální disbalance a alergie mohou být způsobeny právě zvýšeným obsahem antibiotik v potravinách. "Ty se dlouhodobě hromadí v lidském organismu právě v důsledku konzumace masa ze zvířat, kterým byla podána antibiotika s cílem udělat z obchodování s masem ještě více prosperující byznys."

O jak velký byznys se jedná, se ukázalo ve skandálu, který vypuknul poté, co se reportérka polské televize TVN 24 Edyta Krześniaková  šest měsíců vydávala za obchodnici s nelegálními antibiotiky. Za tu dobu navštívila 25 farem, doping přitom odmítl jen jediný chovatel. 

Růstové hormony

Růstové hormony jsou oficiálně zakázány pro velká zdravotní rizika. Ovšem výše uvedený skandál ukázal, že se nejednalo jen o antibiotika. Kuřata byla přikrmována i růstovými hormony. 

Jak je to u nás s kontrolou masa?

V Česku je za nezávadnost masa a živočišných produktů zodpovědná Státní veterinární správa.  Každý rok vydává zprávu „Kontaminace  potravinového řetězce cizorodými látkami.“ Podle této zprávy probíhá kontrola celého potravinového řetězce v České republice.

Jinak je tomu u masa dováženého ze zahraničí – zejména z Polska. Dne 20. 9. 2013 vydala Komora veterinárních lékařů ČR ústy svého prezidenta Jana Bernardyho tiskové prohlášení, že se v obchodech prodává i maso, které neprošlo českou kontrolou. 

Bohužel, po vstupu do EU došlo k faktické likvidaci naší masné výroby a většinu masa již dovážíme ze zahraničí, kde je kontrola nedostatečná. Tomuto tématu se budeme věnovat v kapitole o sociálně-ekonomických dopadech nekvalitních potravin.

Závěr:

Kvalita masa vyráběného v České republice je srovnatelná s minulou dobou.

Bohužel, po likvidaci naší masné výroby je většina masa z dovozu a neprobíhá u něj dostatečná kontrola. Tedy ani kvalita neodpovídá našemu standardu. To potvrzují i neustálé skandály zejména polského masa.

Oproti minulosti si zákazník navíc musí dávat pozor, aby maso bylo maso a ne např. „masný polotovar“ či „křehčené maso“.

 

Knihu si můžete koupit zde: http://detoxikace.tv

Sledovat na facebooku můžete zde: https://www.facebook.com/detoxikacetv

 

Vloženo 09.10.2016

Komentáře (0)

Vložit komentář

Kontrolní otázka: 5 + 8 =