Nemoci spojené s výživou - alergie

Nemoci spojené s výživou - alergie

 

Alergie

Snad u žádného okruhu nemocí se nárůst případů neprojevil tak, jako u alergií.

Potravinová alergie

Před 20 lety potravinová alergie prakticky nebyla, v současnosti  jí trpí v Česku až osm procent kojenců, čtyři procenta dětí a dospívajících a tři procenta dospělých.    

Podle předního českého alergologa, profesora Václava Špičáka, se větší počet alergiků mezi dětmi vysvětluje tím, že u části dětí přejde potravinová alergie v jinou obtíž, třeba alergickou rýmu či astma.

Počet alergických onemocnění u dětí

Podle periodicky opakovaného šetření prevalence alergií (poměr počtu nemocných k počtu obyvatel) vzrostl počet alergických dětí za deset let téměř dvojnásobně: ze 17 % v roce 1996 na 32% v roce 2006.

Nejčastějším onemocněním je alergická rýma pylová a atopický ekzém; obě tyto alergie činí přes polovinu všech diagnostikovaných alergických onemocnění.

V roce 2006 bylo lékařem diagnostikováno astma u 8% dětí, což představuje nárůst o 100% ve srovnání s rokem 1996. 

Na obr.  je zobrazen vývoj prevalence alergických onemocnění v jednotlivých letech šetření.  Zvyšuje se počet dětí trpících alergickým onemocněním jak celkově, tak také dětí trpících astmatem. *8

Alergie a astma se staly obrovským byznysem farmaceutického průmyslu.

Z pěti nejnákladnějších léků, které se předepisují  v ČR,  jsou tři na potlačení příznaků astma.

Ne na léčení, ale na potlačení.

Pro farmaceuticko-lékařský  průmysl ideální stav. Až do smrti „nemocný“ pacient, který každý měsíc platí za léky velké peníze a několikrát za rok jde k lékaři.

Vloženo 07.11.2016

Komentáře (0)

Vložit komentář

Kontrolní otázka: 3 + 2 =